четвъртък, 24 април 2014 г.

Лодки от патладжан с кайма

Ето едно ястие, което освен, че има зеленчук, има и месо. Идеално за нашето скромно домакинство :) Идеално е за хора, които нямат много време и/или умения за готвене.
Понеже животът е радост и тъга, случиха се две неща с това ядене. Едното е, че за първи път нещо, което готвя имаше добър външен вид. А второто - сетих се, че и патладжана трябва да е опечен така, че да става за ядене чак когато милият дъвка едно парче около 2 минути и го глътна с кисела физиономия...

Продукти (за двама):
3 големи патладжана (4 по-малки);
400 гр. кайма;
1 глава лук;
олио, зехтин;
1/2 връзка магданоз;
1 ч.л. сол,
1 ч.л. червен пипер;
черен пипер на око;
щипка кимион;
кашкавал за поръсване.

Приготвяне на патладжаните:
1. Патладжаните се нарязват на половинки. Вътрешността им се издълбава, за да се получат лодки. По мое мнение е добре, да се издълбае повечко от вътрешността, за да се опекат по-лесно.
2. Половинките се посоляват и се оставят 15-тина минути, за да им излезе горчивия сок.
3. След което се заливат с малко зехтин и в намазнена тавичка, се слагат във фурната на 200 градуса (може да намалите на 180, ако прецените в някакъв момент), за да се изпекат до омекване. Гледайте да са наистина почти готови за ядене преди да започнете да ги пълните.
* Любимият даде идея, да ги покрия с фолио следващият път и сигурно ще пробвам.

Приготвяне на плънката:
Докато чакате патладжаните, да станат готови за напълване, може да приготвите плънката.
1. Нарязвате на ситно лука и го слагате в тигана, да се запържи до "стъклено".
2. След това добавяте каймата. Аз не добавям повече мазнина в тигана, за да спра с пърженето. Ако каймата е хубава, тя става на малки парченца в тигана (трябва да бъркате, разбира се).
3. Когато се раздроби хубаво и е зачервена, сипвате и ситно нарязаната вътрешност от издълбания патладжан.
4. Патладжана пуска вода, но ако добавите половин чаена чаша, няма да сбъркате.
5. Когато водата почти е извряла, а каймата има вид на готова, слагате подправките - сол, червен и черен пипер и кимион. Разбърквате хубаво и опитвате малко, да видите как са подправките. Не изяждате плънката, все пак не се казвате Надя, я!
6. След като сте разбъркали подправките добавяте ситно нарязания магданоз и пак разбърквате.

Пълнене на лодките:
Няма нищо сложно тук. Просто патладжаните трябва да са наистина почти готови за консумация, както и плънката. С лъжица пълните на богато :)
Ако ви остане нещо от плънката, може да сложите от вчерашния ориз с гъби в тигана и да си направите пак нещо вкусничко.
Когато вече ви изглеждат опечени (не изпускайте момента), наръсете отгоре с настърган кашкавал.
Когато кашаквалът се разтопи хубаво, може да украсите със стръкчета магданоз. После снимате за фейсбук и хапвате :)))

www.facebook.com/nadiacantcook


сряда, 23 април 2014 г.

Ориз с гъбки :)

Оризът с гъби е чудесна гарнитура или, както сана в нашия случай - в комбинация с таратор се получи лека вечеря. И ако някой не разбира защо наричам оризът "лека вечеря" - веднага обяснявам. Оризът е растителна храна, храносмила се лесно, ако не се прекалява с количествата е тежи на стомаха, не провокира киселини или други стомашни проблеми и приготвянето му може да стане с много малко мазнина.

Продукти (стига за четирима, ако изядат по една порция и остава малко):
1 ч.ч. ориз, аз взех "Арборио" на Фамилекс - става по-кремообразен;
1-2 глави лук;
300 гр. - 500 гр. гъби - взех Кладница, защото ги обичам много повече от печурките;
олио;
вода;
копър - тези количества поемат и цяла връзка;
сол и черен пипер.

Приготвяне:
Лукът се нарязва на ситно се запържва леко и се добавят измитите и нарязани гъби. След като като си пуснат водичка се прибавя и оризът. Арборио-то е в съотношение 1:3,5 с водата и стои около 20 минути на котлона, докато стане готов. Сол и пипер на вкус, ситно нарязаният копър и сте готови :)

четвъртък, 17 април 2014 г.

Как да си направим натурална боя за яйца

Трябва да ви призная, че тази година за първи път ще правя опити да боядисвам яйца. За сметка на това съм си осигурила перфектния учител - бабата на  моя любим ще ми покаже как става. Стискайте ми палци, да не се представя като весело слонче в стъкларски магазин или да се нагълтам с боя, примерно...
Ето и как да си направите въпросната натурална боя за яйца. Наясно съм, че едва ли някой ще се довери изцяло на този подход в боядисването, но няма нищо лошо, да се опита нещо ново :)
За синьо-лилави яйца - сварете 1 червена зелка в 4 чаши вода за 30 мин. Може да боядисвате яйцата с водата от зелката;
За кафяви яйца - може да боядисате яйца със силно кафе;
За зелени яйца - сварете 4 чаши спанак с 4 вода за 20 мин. и във водата от спанака боядисайте яйцата в зелено.
За синьо-сиви яйца - сварете 1 чаша боровинки в 4 чаши вода за 10 мин. От водата на сварените боровинки се получават синьо-сивите яйца.
За жълти яйца - варете 2 супени лъжици куркума в 4 чаши вода, докато се разтвори. От този разтвор се получава жълтата боя.
За оранжеви яйца - с разтвор от 2 супени лъжици червен пипер в 4 чаши вряща вода, може да боядисате оранжеви яйца.
За розови яйца - варете 4 чаши нарязано цвекло в 4 чаши вода за 35 мин. След това във водата от свареното цвекло може да боядисате розови яйца.
Както при фабричната боя, така и при тази допълнителен блясък на боядисаното яйце се прави с памуче натопено в олио.
източник: www.sheknows.com
Очаквам идеи и съвети за боядисване на великденски яйца! https://www.facebook.com/nadiacantcook


Велики четвъртък е!

Днес е Велики четвъртък, най-важният ден от Страстната седмица и първият преди празника Възкресение Христово, в който според традицията се боядисват яйца.
Първото яйце трябва да бъде червено. С него се прави кръстен знак върху челата на децата, а после и на всички останали от семейството. Това яйце се оставя настрана от другите и се подменя с миналогодишното, което досега е стояло в къщата, за да носи здраве, радост и щастие на нейните обитатели.
На Велики четвъртък се подновява квасът и се замесва тестото за великденския хляб. Той носи най-разнообразни названия по територията на България - великденски кравай, богова пита, кошара, харман, квасник, яйченик, плетеница или кукла. Обикновено се украсява с нечетен брой червени или бели яйца и с усукано около тях тесто. Жените приготвят и по-малки великденски хлебчета, с по едно червено яйце в средата, които се дават на първия гостенин, на кумовете и на роднини.
У нас по традиция на Велики четвъртък се замесват и козунаците за празника. Козунакът е сладък обреден хляб, който символизира тялото на Исус Христос, така както боядисаните в червено яйца - кръвта му. Обикновено козунакът се прави в кръгла форма и се украсява с плетеници, като в средата се слага също червено яйце.
Тази вечер в катедралния храм „Св. Александър Невски" в столицата Негово светейшество българският патриарх Неофит ще оглави богослужение. По древна традиция в този ден след Св. Литургия се отслужва и Велик маслосвет. Предвижда се службата да започне в 19:00 ч.
От Светия Синод на Българската православна църква съобщават, че днес в Бачковския манастир ще бъдат боядисани 5000 яйца. На Великден те ще се раздават на хората за благословение.
За празника на светлото Христово Възкресение братята на манастира ще зарадват с козунаци и великденски яйца и обитателите на домовете за деца и възрастни хора в Асеновград.
източник: www.dariknews.bg 

вторник, 15 април 2014 г.

Ватикански хляб

Тези дни получих закваска за популярния в момента "Ватикански хляб", както и подробни указания какво се прави с него.
Публикувам указанията тук, а закваска вярвам, че може да се намери, ако се разтърсите сред приятелки ;)
Ватикански хляб/Хлябът на Иисус
Носи здраве, щастие, късмет на цялото семейство, на този, който го прави и пече изпълнява едно желание. Само един път в живота може да печеш този хляб. 
Важно е тестото, което получавате, да се постави в пластмасова или стъклена купа 2-2,5 л. Бърка се само с дървена лъжица, държи се на стайна температура, не в хладилник. 
Приготвяне:
понеделник - прибавят се (прибавя се към закваската, която са ви дали) 250 гр. захар и не се бърка;
вторник - прибавя се 250 мл. сварено и охладено мляко и не се бърка;
сряда - 250 гр. брашно, не се бърка;
четвъртък - разбърквате хубаво с дървена лъжица;
петък - прибавя се 250 гр. захар, 250 гр. брашно, 250 мл.сварено и охладено прясно мляко,. Разбърква се с дървена лъжица,. Разделя се на 4 равни части, 3 от които раздавате на близки хора.
събота - към своята част прибавяте 250 гр. брашно, 1 ванилия, 1/2 ч.л. сода, 1/2 ч.л. бакпулвер, 3 яйца, 250 мл. олио, натрошени орехи, шепа стафиди, 1/2 ч.л. канела, нарязан шоколад.
Пече се във форма за кекс на 180 градуса за 45 мин.

Аз вчера го започнах, точно в понеделника след като се върнах от посещение на Ватикана и на именния ден на моя любим. Интересното е, че за въпросния имен ден и двамата разбрахме от прекрасната дама, която ми даде закваска :) А печенето ще се случи в събота, точно преди Възкресение, което тази година съвпада за православни и католици.
Сега положението е много сакрално едно такова... Дано да ми се сбъдне желанието, че много силно го искам :)
Дано и вашите се сбъднат!
https://www.facebook.com/nadiacantcook

сряда, 9 април 2014 г.

Wish list - кекс с вино

Ето какво набелязах да приготвя при първа възможност. 
Рецептата е на г-жа Андреана Башова и е публикувана в групата "Торти и сладкиши, баници и питки" във фейсбук.
Снимката също е на дамата, а не моя.
Продукти и приготвяне:
250 гр масло,
 2 ч.ч. захар, 
50 гр какао,
 2/3 ч.ч. червено вино, 
3 или 4 ванилии.
Това се стопява на слаб огън до завиране, след което се отделят 2/3 ч.ч. за намазване.
Към останалата смес след като застине се прибавят един по един 6 жълтъка, 2 и половина ч.ч. брашно, размесено с 1 бакпулвер и предварително разбитите на сняг 6 белтъци с 1 щипка сол.


Пече се на 150 градуса и още топъл се намазва със сместа. 
Моите промени са следните (на г-жа Башова) - не използвам сол при разбиване на белтъците, а при смесване с останалата смес бъркам на ръка С ръка - така най-добре се усеща текстурата. Основната подробност е да използвате какаото на др. Йоткер - по-силно е и придава страхотен цвят, с обикновеното се получава зеленикав сладкиш. Другата важна промяна е, че аз не заливам сладкиша, а го чакам да изстине и нарязвам на ромбове, които потапям в горещата смес. Дори понякога правя още 1/2 от нея, за да напоя добре парченцата.

Нямам търпение да пробвам и благодаря на Андреана за рецептата и за разрешението да я публикувам!

www.facebook.com/nadiacantcook



понеделник, 7 април 2014 г.

Мързелива баница, солен кекс, викай му както искаш...

Два дни бяхме скарани вкъщи и аз преживявах на това, защото нямах желание да слагам маса за вечеря....
Много е вкусно, но едва ли скоро ще го направя пак, както се сещате...
Но смятам, че е идеална закуска за уикенда, особено за хора, които не искат, да си прекарват деня в кухнята.
Рецептата е от баба ми, за която трябва да се напише книга със заглавие "Как да бъдем център на внимание" и подзаглавие "това го мога само аз, лузъри ньедни!"...

Продукти: (от количествата може да съкращавате или прибавяте по ваш вкус)
4 яйца;
1 кофичка кисело мляко;
1/2 чаша олио;
1 ч.л. сода за хляб;
брашно до получаване на гъста смес - по-гъста от кекс и доста по-рядка от питка;
300 гр. сирене, натрошено на едро.

Приготвяне:
Продуктите се разбъркват в реда, в който съм ги описала. Ако не можете да прецените, дали сместа е достатъчно гъста - по-добре по-гъста ;)
Пече се в намазнена тавичка на 180-190 градуса, докато не полепва тесто, ако боднете клечка или нож в баницата.
Аз го правя с пълнозърнесто брашно и като я изкарам от фурната, изглежда все едно тестото е било твърде рядко. Като изстине се стяга прилично обаче.
По-вкусна е изстинала с айрян. По-мазничка е от кекс :)
А ако вкъщи сте скарани - най-вкусна е с вино и лош поглед :)

www.facebook.com/nadiacantcook

Бърза вечеря Импровизация по мъжки

Мисля, че за никого не остана тайна, че от цялата работа с готвенето, в крайна сметка - любимият ми се научи да готви...
Следващата рецепта е за пиле с гъби и чушки и басмати ориз за гарнитура. Вкусно, вкусно, вкусно!

Продукти:

2 хубави чушки в различен цвят за по-красиво;
500 гр. гъби;
500 гр. пиУешки фиУета;
2 стръка пресен лук;
соев сос;
сол (въпреки соевия сос);
чили;
черен пипер.

Ориз басмати (но не на Крина!), колкото ви се яде.

Приготвяне:
Всичко се нарязва на дребно. Разбира се - пилето по-едро от гъбите, гъбите по-едри от чушките, чушките по-едри от лука...
Слага се малко олио в дълбок тиган и се изсипват гъбите. Бърка се, докато се посвият и пуснат водичка. Изсипват се чушките и малко след това лукът.
Накрая и пилето.
Задушава се, докато всяка съставка почне да става за ядене - това се разбира както с пробождане с вилица, така и с опитване, за да похапнеш малко преди вечеря.
Малко преди да се дръпне от котлона, се посолява, наръсва се чили и черен пипер и се снима за facebook, instagram, както и за да се прати с благодарност към майката на любимия.

Междувременно оризът се е сварил в съотношение едно към две и половина в полза на водата (водата е повече). Не знам колко време се вари, но се установява лесно с опитване.

От сварения ориз правите едно щедро канапе, върху което изсипвате манджичката. Поливате всичко със соев сос и си пийвате порядъчно, щото животът си е хубав - глей колко лесно и бързо стана тая вкусна вечеря...

www.facebook.com/nadiacantcook

Щастието е мусака!

Дали сте се замисляли с какъв ореол е обвито ястието мусака по нашите ширини?
Мусаката е храна за истински балкански мъже, мерило за възможностите на жените и едно мило, топло сантиментално завръщане към корените... Нещо като да идеш на гости на баба и дядо и да знаеш, че си най-красивото, най-умното и най-чудесното чудно детенце на света.
Ама мойта баба не я можеше мусаката и аз не я обичам.
С това до тук се изчерпваше интертесът ми по темата с мусаката.
Обаче се оказа, че любимият си го обича това ядене. Той и още 99,5% българи. 
И решихме да сготвим една мусакичка за чудо и приказ. Като казвам „решихме“, имам предвид, че той го подмята от три месеца насам и вече стана малко тъпо да се правя, че не го чувам...
Не знам точно как се случи, но в един момент, аз много бързо и категорично се оказах кибик в процеса на мусаката. Милият вдигна телефона, консултира се с майка си и почна да се вихри.
С чаша вино в ръка, аз успях да запиша това за вас и за идните поколения:
Продукти:
500 гр. кайма;
1 кг. картофи;
1 глава лук;
Кимион, сол, червен пипер (някои слагат и чубрица, но аз не обичам тази подправка);
Половин буркан домати за готвене – това са 250 гр. домати за готвене.
За заливката:
Половин кофичка кисело мляко;
2 яйца;
Брашно, докато се сгъсти,
Малка шепа нарязан на ситно магданоз – това не е характерно за мусаката, но за да свежне малко. Аз го измислих и шепата е моя J
Петър, моят Кулинарен ангел, залива мусаката със сос Бешамел. Как се прави сос Бешамел писах тук:

Приготвяне:
Лукът се нарязва на дребно. Много пъти съм казвала, че не знам как, но се оказа, че милият знае. Картофите се нарязват на кубчета. В нашата къща се нарязват на кубчета, защото майка му и баба му така ги режат... вие си преценете у вас J
В каймата се омесва чаена лъжица кимион.
Взимате една тенджера, слагате я на котлона, сипвате олио и чакате да загрее. Като си доближите ръката и усетите топлина, хвърлете едно парче лук. Като почне да прицвърква (това е малко преди да започне да цвърчи), изсипете и останалия лучец.
Пържи се докато стане „стъклен“. После се изсипва каймата. Бърка се и се пържи, докато спре да червенее. С бъркалата я пораздробете, да не остава на големи буци.
После, ако искате да постигнете истинските висини на мусаката – сипете и картофите в тенджерата.
Пържите още известно време, колкото ви нашепне вътрешния глас. Няма как да объркате драстично в това, освен ако не сте пироман.
Добавяте чаена лъжица сол и чаена лъжица червен пипер.
След това тази божествена смес от пържено, пържено и още пържено, заради която пия втори пробиотик и два часа въртях на велоергометъра, се изсипва в тавичка.
В тавичката се изсипва вода малко под нивото на сместа.
Пече се във фурна на 180 градуса, докато водата почти изври. Дори и упорито да отказва почти да изври, след около 30-40 минути, без излишна паника, равномерно изсипете доматите за готвене.
Печете още, докато поне на повърхността няма вода.
След това залейте равномерно със заливката и печете докато стегне. Заливката, естествено, се прави като разбъркате описаните продукти в хомогенна гъста смес.
Толкова е вкусно, че ще ви се прииска да се оплезите пренебрежително на всички прехвалени световни кухни и отривисто да извикате „Булгар! Булгар!“....
Съветвам всички неомъжени да усвоят това ястие (аз като неомъжена, ще положа всички усилия да го усъвършенствам). А за последствията от калориите – пишете ми, имам идеалната спортна програма ;)